Блог на една мајка

The Blog

Оризови нудли


Оризови нудли идеални за вечера. Застапени во „МАРАТОН СО БЕБЕ„

Добра замена за стандардна паста. не дебелеат, лесни за јадење, плус со зеленчук витамини насекаде. Поради тоа решивме со нутриционистот да ја споделиме јавно оваа рецепта.

Еве како да ги подготвите. Ги ставате во вода со сол и малку масло кога ќе зоврие водата ги додавате нив и за кратко време се готови.

За сосставате се што имате по дома (кромид, пиперка, морков, тиквичка, модар патлиџан) Сецкаме се и на булјон супа прво кромидот, па морковод, пиперката, патлиџанот и на крај тиквичката и модриот патлиџан. . Малку се поварува сето ова и се додаваат нудлите и се се меша. Зачини сол, бибер, куркума, соја сос.

Пре пре вкусни на здравје. Ако правите пишете тагнете ја @mojafitnessmama на инстаграм

Рецептата ни е дадена од нутриционистот Слаѓана Јарчевски.

П.С. Нудлите може да ги купите во Веро маркет.

Автор: Мери Амбросова

[ssba-buttons]